Pilotní hodinky bývají někdy také označované jako letecké a jsou to hodinky navržené speciálně pro potřeby pilotů, které se vyznačují maximální čitelností. Jejich historie sahá až roku 1904, kdy brazilský průkopník letectví Alberto Santos-Dumont obdržel speciální hodinky od jeho přítele, kterým nebyl nikdo jiný než samotný Louis Cartier. Ten mu sestrojil jednoduše čitelné a hlavně náramkové hodinky pro jednoduchý odečt času během letů.
Design dnešních leteckých hodinek je poněkud odlišný od těchto prvních pilotních hodinek od Cartier a ve velké míře vychází z období 2. světové války, která definovala univerzální podobu leteckých hodinek. Konkrétně německé Říšské ministerstvo letectví připravilo normu popisující vzhled leteckých hodinek. Těmto hodinkám bylo v rámci inventarizace vojenského majetku přiřazeno kódové označení FL23883 a bývají mnohdy poněkud nesprávně označovány jako „pilotky“ ačkoliv je nepoužívali piloti, ale výhradně jejich navigátoři, kteří díky nim a pomocí oktantu určovali jejich přesnou pozici ve vzdušném prostoru. Odtud pramení jejich zkrácený název B-Uhr, který vychází z německého slova Beobachtungsuhr, což v doslovném překladu znamená pozorovatelské hodinky. Tento design dnes najdeme např. u modelů Startimer od Alpina, Flieger od Tutima.
Samozřejmě, že ne všechny pilotní hodinky jsou inspirovány těmi německými. Švýcarský Oris má například pilotní řadu Big Crown, kterou představil již v roce 1938 nebo moderně pojaté hodinky Big Crown ProPilot. Design pilotních hodinek Meister Pilot od značky Junghans pak zase pro změnu vychází z legendárních hodinek, které tento výrobce dodával německému Bundeswehru po roce 1955. Japonský gigant Citizen pro změnu vyrábí funkcemi nabité pilotní modely Promaster Sky.A dalším tradičním výrobcem je Hamilton, který své pilotní hodinky ukrývá v kolekce Khaki Aviation.